GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Jedno ze zdjęć cyklu

W roku 2014 wystawy w Galerii Książki
są współfinansowane
przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.
Litery minionej ery
Wystawa fotografii Jarosława Michalaka
16 MAJA – 30 CZERWCA 2014

Prezentujemy cykl fotografii Jarosława Michalaka, prezesa Stowarzyszenia „Wałbrzyski Klub Fotograficzny”, będący swoistą dokumentacją kondycji polskiego liternictwa ostatnich dziesięcioleci — od lat 60. do 90.
Napisy wykonane czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu są zazwyczaj świadectwem kunsztu literniczego tych, którzy je zaprojektowali. Umiejętność kreślenia pięknych liter, adekwatny dobór kroju pisma do treści, estetyczne wykonanie i staranne zamontowanie napisu — będącego często tylko rusztowaniem pod neon — to cechy wielu instalacji literniczych tamtego okresu.
Kolejna dekada przyniosła obniżenie poziomu — jak byśmy dzisiaj powiedzieli — identyfikacji wizualnej. Zapewne było to jednym z objawów kryzysu gospodarczego kraju. Nierzadko dochodziło wówczas do aktów bezmyślnego wandalizmu; wiele neonów chuligani rozbili dla zabawy i nikogo to zbytnio nie interesowało, napisów nie naprawiano, nie dbano o nie.
Prawdziwy upadek sztuki literniczej nastąpił jednak w latach 90. I to z innych powodów. Wybuch ogólnej niechęci do tego, co odgórnie narzucone (w różnych dziedzinach życia), choćby i było najlepszej jakości, przesadne manifestowanie prawa do dowolnego dysponowania własnością prywatną — owocowało na gruncie literniczym zalewem fatalnie, gorzej niż amatorsko wykonanych napisów. Wiele z nich straszy do dziś. Pojawiły się też środki techniczne (komputery, drukarki, niedostępne dawniej tworzywa i materiały konstrukcyjne), ułatwiające radosną twórczość domorosłym liternikom i typografom.
Wystawie towarzyszy druk autorstwa Cezarego Kasiborskiego, w którym szczegółowo omówiono (z literniczego punktu widzenia) każdy spośród uwiecznionych przez autora napisów.