GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Etykieta jednej z płyt Tonpressu
Historia wytwórni płytowej Tonpress
24 STYCZNIA – 4 KWIETNIA 2014

Prezentujemy obszerny wybór płyt wydawnictwa, którego działalność stanowi ważny etap w dziejach polskiej fonografii. W drugiej połowie lat 70. oraz w całej dekadzie lat 80. Tonpress był jedyną polską wytwórnią, która starała się przybliżać krajowemu słuchaczowi zachodnią muzykę rozrywkową — i to z jak najmniejszym opóźnieniem.
Firma powstała w 1975 jako muzyczna ekspozytura Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW), która z kolei stanowiła część potężnego koncernu państwowego RSW Prasa – Książka – Ruch. Przez pierwsze pięć lat Tonpress koncentrował się na wydawaniu singli i pocztówek dźwiękowych; to wtedy ukazały się po raz pierwszy na naszym rynku płyty takich wykonawców jak The Beatles, ABBA, The Rolling Stones, Queen, Pink Floyd, Jethro Tull i in. Niektóre z nich opakowane były w atrakcyjne, posiadające wartość artystyczną okładki, projektowane przez wybitnych polskich artystów plastyków, np. Waldemara Świerzego, Edwarda Lutczyna. W 1980 przedsiębiorstwo rozpoczęło wydawanie płyt długogrających, a pierwszym longplayem był debiutancki album popularnego wówczas kwartetu wokalnego Vox. Jako atrakcyjne dopełnienie produkcji płyt gramofonowych, Tonpress wydawał także plakaty o tematyce muzycznej — kilka z nich prezentujemy na wystawie.
Najlepszy okres działalności Tonpressu to lata 80. — czas szalonej popularności muzyki rockowej, która była wówczas autentycznym głosem pokolenia, dorastającego w cieniu burzliwych przemian społeczno-gospodarczych zachodzących w kraju i niespokojnej sytuacji politycznej na świecie. Pod szyldem Tonpressu ukazało się wtedy wiele singli i longplayów z repertuarem, który dzisiaj zaliczany jest do kanonu polskiego rocka. Lansowano zespoły wyrosłe z nurtu muzyki młodej generacji (np. Porter Band, Exodus, Krzak, Kasa Chorych, Mech), ale też kapele punkowe (z Brygadą Kryzys i Dezerterem na czele), zespoły nowej fali rocka (np. Republika, Klaus Mitffoch, Siekiera, Aya RL), skończywszy na grupach grających hard rocka i heavy metal (TSA, Turbo).
Niestety, z biegiem lat oferta wydawnicza Tonpressu zaczęła tracić na wyrazistości, atrakcyjności — i chyba to stało się głównym powodem powolnego upadku firmy, która nie była w stanie odnaleźć się w przemyśle rozrywkowym lat 90., a w 1997 zakończyła działalność.
Prawdziwą atrakcją naszej wystawy są szczegółowe informacje o wyposażeniu nieistniejącego już studia nagraniowego, które u progu lat 80. Tonpress otworzył w warszawskiej dzielnicy Wawrzyszew. Dokonano tam wielu historycznych nagrań na znakomitym, jak się okazuje, sprzęcie.