GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Ilustracja do książki Wandy Chotomskiej
„Od poranka do wieczora” (1962)
Zdzisław Witwicki „Ilustracje”
2 CZERWCA – 1 LIPCA 2011

Brak obrazka!a wystawie pokazano ponad sto, powstałych na przestrzeni czterdziestu lat, prac nestora polskiej ilustracji książkowej Zdzisława Witwickiego, który w tym roku obchodzi 90. urodziny.
Artysta jest absolwentem warszawskiej ASP; przez wiele lat był redaktorem graficznym wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Popularność zdobył przede wszystkim jako ilustrator publikacji dla dzieci — stworzył wizerunki krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt druków; obok książek dla najmłodszych — autorstwa m.in. Adama Bahdaja, Guglielma Zucconiego, Hanny Łochockiej, Joanny Papuzińskiej, Heleny Bechlerowej — ozdabiał dzieła klasyków literatury polskiej: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Tworzył ilustracje do czasopism dziecięcych i młodzieżowych, projektował obwoluty płyt, kalendarze, pocztówki oraz plansze ekspozycyjne.
Wystawa została uroczyście otwarta 3 czerwca o godz. 12.00 przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 i Publicznego Gimnazjum nr 4 w Wałbrzychu. Choć Autor nie mógł do nas przyjechać, znalazł czas, aby przez telefon opowiedzieć uczestnikom wernisażu o swojej twórczości; odpowiadał także na liczne pytania zadawane przez dzieci. Ekspozycja, zanim trafiła do Galerii Książki, była pokazywana w wielu nie tylko polskich miastach; tworzące ją prace pochodzą ze zbiorów prywatnych Autora i z kolekcji BWA w Krasnobrodzie. Kuratorką przedsięwzięcia jest Maria Grażyna Szpyra.