GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Fragment ekspozycji
O Miłoszu . . .
7 KWIETNIA – 27 MAJA 2011

Brak obrazka!deą wystawy jest zaprezentowanie pierwszych wydań dzieł Czesława Miłosza, które w największym stopniu przyczyniły się do określenia jego miejsca w panteonie światowej literatury minionego stulecia i — w konsekwencji — zadecydowały o przyznaniu Pisarzowi w 1980 literackiej Nagrody Nobla. Pokazujemy m.in., wydane w Paryżu przez Instytut Literacki, książki: „Światło dzienne”, „Zniewolony umysł”, „Zdobycie władzy”, „Dolina Issy” „Traktat poetycki”, „Rodzinna Europa”, „Człowiek wśród skorpionów”, „Król Popiel i inne wiersze”. Przypominamy zasłużone dla polskiej literatury emigracyjnej czasopismo „Kultura” redagowane przez Jerzego Giedroycia, na łamach którego Miłosz częstokroć pisywał. Przedstawiamy w bogatym wyborze pierwsze krajowe wydania dzieł Pisarza — opublikowane u progu lat 80., po trzydziestu latach ignorowania jego twórczości.
Eksponowane druki nie mają szczególnych walorów typograficznych — przeciwnie — niektóre pod tym względem są więcej niż skromne, posiadają za to trudną do przecenienia wartość historyczną. Wiele spośród tych szarych, niepozornych książek — jakże trudno dostępnych w kraju przed 1980 rokiem! — przyczyniło się do ukształtowania wrażliwości literackiej wielu Polaków.
Eksponatów użyczyli: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz — ze swojej prywatnej kolekcji — Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.