GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Fragment instalacji pt. „Tylko cienie”
Ewa Rosiek-Buszko „Paper Gami”
13 LISTOPADA – 31 GRUDNIA 2009

Brak obrazka!wa Rosiek-Buszko urodziła się w Gliwicach, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pracy twórczej wykorzystuje różne techniki plastyczne i tworzywa: rysuje, maluje pastele i akwarele, interesuje się unikatową tkaniną i ceramiką, fotografuje, projektuje wnętrza. Ważne miejsce w jej dorobku zajmują prace wykonane z papieru czerpanego. To właśnie im poświęcona jest nasza wystawa. Przygotowaliśmy ją przy współpracy Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”
Część eksponatów artystka stworzyła podczas pobytu stypendialnego w Japonii, używając do ich wyrobu cienkiego, ale bardzo wytrzymałego papieru washi, zarówno czerpanego przez siebie, jak i takiego, który produkowany jest maszynowo. Pomysłowo połączyła go z innymi materiałami: bambusem, filcem, elementami metalowymi. Wśród obiektów przestrzennych znalazły się prace inspirowane sutrą buddyjską oraz miniaturową książką japońską.
Drugą grupę eksponatów stanowią płaskie formy wykonane podczas pobytu w dusznickim Muzeum Papiernictwa. Autorka zmodyfikowała czerpany własnoręcznie papier w oryginalny sposób, np. przehaftowując go miedzianymi i jedwabnymi nićmi, przebarwiając, wzbogacając jego fakturę płatkami srebra. Papier dusznicki zasadniczo różni się od japońskiego washi — jest gruby, nieprzezroczysty, daje się kształtować w formy przypominające płaskorzeźby.
Nasza ekspozycja kończy ogólnopolski cykl wystaw przygotowanych z okazji trzydziestolecia pracy twórczej Ewy Rosiek-Buszko.