GALERIA KSIĄŻKI
 PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Brak obrazka!
Złoty (potem także srebrny) medalista olimpijski
w skoku wzwyż Jacek Wszoła na okładce
piątego numeru „Razem” z 3 października 1976
Kultowe „Razem”
16 LUTEGO – 22 KWIETNIA 2009

Brak obrazka!ygodnik młodzieżowy Razem powstał w 1976 w wyniku fuzji czasopism Zarzewie i Dookoła świata; był jednym z najpopularniejszych pism polskich końca lat 70. i całej dekady lat 80. minionego stulecia. Ukazywał się do 1991. Bez powodzenia czasopismo reaktywowano w 2003.
„Razem” kojarzone było przede wszystkim z obszernymi artykułami monograficznymi o wykonawcach muzyki rockowej, ze sztuką kochania — rubryką redagowaną przez Michalinę Wisłocką i z humorystycznym kącikiem „Osobno”. Z perspektywy czasu dostrzec można wszakże inne walory tygodnika, który relacjonował ważne wydarzenia polityczne, podejmował śmiałe jak na owe czasy zagadnienia społeczno-obyczajowe, popularyzował osiągnięcia nauki i techniki, upowszechniał literaturę, sztukę i sport.
Zaprezentowano siedemnaście plansz tematycznych, omawiających wachlarz zagadnień poruszanych w periodyku, a przez ich pryzmat przedstawiono krótki rys historyczny przełomu lat 70. i 80. minionego wieku. Ekspozycję zaadresowano do pamiętających magazyn „Razem” oraz do młodzieży chcącej poznać tygodnik, na którym wychowało się pokolenie jej rodziców i porównać go z obecnie ukazującymi się czasopismami.
Specjalnie z okazji tej wystawy wspomnieniami podzielił się z nami znany twórca komiksów Tadeusz Baranowski, który opracowywał szatę graficzną „Razem”. (Tekst Tadeusza Baranowskiego wydrukowano na jednej z plansz).